TES-İŞ KAHRAMANMARAŞ ŞUBEMİZİN 6. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
< Geri

Kahramanmaraş Şube Genel Kurulumuzu, 25 Mart 2017 tarihinde, DSİ 20. Bölge Müdürlüğü Cumhuriyet Salonu’nda gerçekleştirdik.  

Sendikamızın şube genel kurulları süreci, delege ve üyelerimizin yanı sıra Genel Başkanımız Mustafa Şahin’in katılımı ile 25 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilen TES-İŞ Kahramanmaraş Şubesi 6. Olağan Genel Kurulu ile devam etti. 

Çok sayıda katılımla gerçekleştirilen Kahramanmaraş Şube Genel Kurulumuza; Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Genel Sekreterimiz Rıfat Pakkan, Genel Mali Sekreterimiz Sedat Çokol, Genel Mevzuat Sekreterimiz İsmail Bingöl, Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Mehmet Solak, Kayseri Şube Başkanımız Hasan Aydın, Afşin Şube Başkanımız Mustafa Kılıç, Elazığ Şube Başkanımız Erdeniz Erdim, Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Özdemir, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, AKEDAŞ Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Hasan Kaşıkçı, AKEDAŞ Genel Koordinatörü Fahri Cici, AKEDAŞ Yönetim Kurulu Danışmanı Salih Osmanca, DSİ 20. Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu, K. Maraş Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, TEİAŞ 12. Bölge Müdürü Abdullah İnanç, TEİAŞ 12.Bölge Grup Müdür Yardımcıları Suat Fırat ve Kadir Özdemir, TEİAŞ Kahramanmaraş İşletme Bakım Müdürü Ertan Aydemir, Türk Enerji-Sen Doğu Akdeniz Şube Başkanı Emrullah Karadöl, Koop-İş Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Akif Sarıca ve TEDAŞ emekli Başmüfettişi Mustafa Yılmaz katıldı. 

Kongrede konuşan Genel Başkanımız Mustafa Şahin, ücretlerden kesilen vergilerin adil olmadığını ifade ederek, devletin vergilerle ayakta durduğunun bilincinde olduğunu, ancak işçinin de yılın başında aldığını, yılın sonunda aynı şekilde alması gerektiğini ifade etti. Çalışanların, yılın ilk ayında yüzde 15 vergi öderken, altıncı aya gelindiğinde yüzde 27’lik dilime girdiklerini belirtti. Dolayısıyla vergisini peşin ödeyen işçilerin de işverenler gibi yüzde 5’lik vergi indiriminden istifade etmek istediklerini dile getirdi. Zaten yetersiz ücret alan çalışanların kendi plan ve programlarını ancak yılın başında aldıkları ücreti yılın sonunda da alarak sağlayabileceklerini söyledi. 

Asgari ücretin 1.404 TL olduğu Türkiye’de nu ücretle geçinenlerin sayısının 7 milyon olduğunu, herkesin bu insanların ailesiyle birlikte nasıl geçim sağladıklarını düşünmesi gerektiğini vurguladı. Asgari ücretin de ötesinde bugün özel sektörde hala 1.700 1.800 TL ücretle geçinmeye çalışan işçilerin olduğunu, bu ücretle bir ailenin insan onuruna yakışır bir şekilde yaşamasının artık mümkün olmadığını belirtti. 

Örgütlenmenin önündeki engellere de değinen Şahin, TES-İŞ’in diğer sendikalara kıyasla en fazla örgütlenme oranına sahip sendika olduğunu, buna rağmen ancak 60.000 üyesi bulunduğunu kaydetti. Nace kodlamasının bir meslek kodlaması olduğunu ifade etti ve işkollarının bu şekilde belirlenmemesi gerektiğini söyledi. Bütünlüğün esas alınması gerektiğini ifade eden Şahin, işyerinde sendikal bütünlük olmadan iş barışının sağlanamayacağını ve işverenin huzurlu olabileceğini ifade etti. 

Genel kurulun açılış konuşmasını yapan Şube Başkanımız Ömer Lütfi Ergin, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü ve milli değerlerin önemine değinerek, aziz milletimizin hiçbir zaman kavganın ve bölücülüğün yanında yer almadığını ifade etti. 15 Temmuz zaferinin bunun bir kanıtı olduğunu söyledi. Ergin, yeni seçilecek şube yönetiminin herkesi kapsayacak şekilde çalışacağını ve daha büyük hedeflere yürüyeceğini belirtti.

Ergin, tüm zorlu şartlara rağmen elleri, yüreği ve kafasıyla çalışan sanatkarlar olarak tanımladığı ve büyük fedakarlıklarla görevlerini kesintisiz bir şekilde yerine getirdiklerini ifade ettiği enerji işçisinin sorunlarına köklü çözümler getirmekte kararlı olduklarını ifade etti. Sendikacılığın bir kamu hizmeti olduğunun bilinci ile hareket ettiklerini ve her inanç, kültür, kimlik ve siyasi görüşe eşit yakınlıkta çalışmaya devam edeceklerini kaydetti. 

Şube yönetiminin tüm ilişki ve çalışmalarda adalet gözeteceğini belirten Ergin, üyelerin itimadına mazhar olduklarını, bu itimada layık olabilmek ve programını en iyi biçimde uygulamak için bütün güçleriyle çalışacaklarını söyledi. Ergin, kongrenin Türk işçi hareketine hayırlar getirmesini diledi.  

Kahramanmaraş Şube Genel Kurulumuz Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarının seçimi ile devam etti. Tabloda isimleri yer alan arkadaşlarımız dört yıllık süre için ilgili kurullara seçildiler. Kendilerini tebrik ediyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz. Kahramanmaraş Şube Genel Kurulu’nun tüm çalışma hayatına ve TES-İŞ camiasına hayırlı olmasını temenni ediyoruz.   

Şube Yönetim Kurulu:

Şube Başkanı, Ömer Lütfi Ergin

Şube Sekreteri, Kadir Özdemir

Şube Mali Sekreteri, Abdullah Bozkurt

Şube Teşkilat Sekreteri, H. Mehmet Kavuk

Şube Eğitim Sekreteri, Kadir Gülbeyaz

 

Denetim Kurulu:

Çetin Erdi

Mustafa Gezerbulur 

Bekir Lütfü Anlatıcı

 

Disiplin Kurulu Üyeleri:

Ali Yaşar

Kemal Bay 

İsmet Eroğlu