MUSTAFA ŞAHİN ANADOLU AJANSI'NA KONUŞTU "Kıdem Tazminatında Geriye Götüren Bir Düzenlemeye Karşıyız"
< Geri

"Kıdem Tazminatında Geriye Götüren Bir Düzenlemeye Karşıyız" 

 "Masada Değil, TÜRK-İŞ ile Olmamız Gereken Yerde Oluruz"

Genel Başkanımız Mustafa Şahin Anadolu Ajansı Muhabirine Şunları Söyledi: "Bir düzenleme yapılacaksa bu, kıdemini alanların haklarının geriye gitmesi şeklinde değil, alamayanların hakkını almasını sağlayacak nitelikte olmalıdır.

Çalışma hayatının birçok sorunu bulunuyor, bunların başında da taşeron işçilik, iş kazaları ve sendikal örgütlenmenin önündeki engeller yer alıyor.

Tüm bu sorunlara karşın, gündeme sürekli kıdem tazminatı getiriliyor.

Kıdem tazminatında bir düzenleme yapılacaksa bu, kıdemini alanların haklarının geriye gitmesi şeklinde değil, alamayanların hakkını almasını sağlayacak nitelikte olmalıdır. Türk-İş Genel Başkanımız Ergün Atalay'ın da dediği gibi, 'kıdem tazminatı kızımızın çeyiz, oğlumuzun düğün parası. Bu nedenle son kalemiz olarak gördüğümüz kıdem tazminatında, oldu bitti'ye ve hak kaybına karşıyız. Eğer, 30 gün başta olmak üzere kazanılmış hakları geriye götürecek bir düzenleme önümüze gelirse, haklarımızı sonuna kadar savunuruz. Böyle bir durumda masada değil, Türk-İş ile birlikte olmamız gereken yerde oluruz.

Genel Başkanımız ayrıca, Tes-İş'in 57 bini aşan üye sayısıyla iş kolunda en fazla temsili haiz tek sendika olduğunu belirtti. Yüzde 24,7 örgütlenme oranı ile Türkiye'deki sendikalar arasında kendi sektörünü en yüksek oranda temsil eden sendikanın Tes-İş olduğunu vurguladı.  

Özelleştirmeler, taşeronlaşma ve nace kodlamaları nedeniyle iş kolu değişikliklerinin örgütlenme çalışmalarına engel olduğunu ifade ederek, şöyle söyledi:

"Ülkemizde enerji sektörü büyürken iş kolumuzda çalışan işçi sayısının bir yıl içinde yüzde 5 azalması tamamen nace kodlamaları ve taşeronlaşma uygulamalarından kaynaklanıyor. Böyle bir ortamda, taşeronlaşma ve nace kodlaması ile ilgili sorunlar çözülmeden sağlıklı bir şekilde örgütlenmek de iş barışını sağlamak da mümkün değil."