TES-İŞ TÜRKİYE MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI İLE BİRLİKTE SOMA'DA
< Geri

Türkiye Maden İşçileri Sendikası öncülüğünde; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Almanya IG BCE Sendikası, Tes-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Şahin'in İcra Kurulu Üyesi bulunduğu IndustriALL Küresel Sendikası ve Soma Belediyesinin katkılarıyla yapımına başlanan modern Soma Maden İş Halk Eğitimi Merkezinin inşaatı tamamlandı. Eğitim merkezi ile 13 Mayıs Soma Şehitlerinin yakınlarına ve çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamak amaçlandı.     

 

Tes-İş Genel Başkan yardımcısı Ferudun Yükselir başkanlığındaki Tes-İş heyeti; 8 Şubat 2017 tarihinde, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul ve IGB CE Sendikası Genel Başkanı Michael Vassiliadis başkanlığındaki Alman heyeti ve IndustriALL Küresel Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan ile birlikte Maden Şehitlerinin kabirlerini ziyaret etti. Tes-İş heyeti ayrıca, eğitim merkezinin açılış programına katıldı.

 

Programda gündeme gelen önemli konularından birisi de eğitim merkezinin bundan sonraki süreçte aktif ve etkin bir şekilde çalıştırılabilmesi oldu. IG BCE Sendikası Genel Başkanı Vassiliadis Almanya’da eskisi kadar maden işletmesi kalmadığını, ancak Almanya’nın sahip olduğu tecrübe ve eğitimcileri ile merkezin etkin çalışabilmesi için katkı sunmak istediklerini bildirdi.

 

Konu hakkında Genel Başkanımız Mustafa ŞAHİN şunları söyledi: “Ailelerinin geçimini sağlamak için girdikleri madende canını veren 301 Soma Maden Şehidi kardeşimizi unutmayız, unutturmayız. Uluslararası Çalışma Örgütünün açıkladığı gibi iş kazalarının yüzde doksan sekizi  önlenebilir kazalardır. “Bir kaza ya da meslek hastalığı ile karşılaşma ihtimali” işe giden işçinin aklına gelecek en son şey olmalıdır. Bunu sağlayacak her türlü çalışma koşulları, iş sağlığı ve güvenliği bilinci oluşturulmalıdır. Örgütlü olduğumuz enerji işkolu iş kazaları açısından en riskli ve tehlikeli işkollarından birisidir. Dolayısıyla; iş sağlığı ve güvenliği bilinç ve kültürünün tüm Türkiye’de yaygınlaştırılabilmesi için işveren kesimi ve hükümet ile iş sağlığı ve güvenliği konusunda her türlü ortak çalışmanın içerisinde olmaya devam edeceğiz”