TES-İŞ’TE EĞİTİM SEMİNERİ
< Geri

TES-İŞ Sendikası, İstanbul 1 No’lu Şube Eğitim Semineri yapıldı.

Akçay Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde yapılan eğitim seminerine, İstanbul 1 No’lu Şube Yönetim Kurulu ile  Disiplin Kurulu, baştemsilci ve temsilcileri katıldı. TES-İŞ Yönetim Kurulu’nun da yeraldığı seminerde, TES-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Metin Durdu’nun konuşmasının ardından Genel Başkan Mustafa Şahin, katılımcılara hitap etti. Şahin konuşmasında şunları söyledi:

“İstanbul 1 No’lu Şubemizin Değerli Yöneticileri,

Değerli Disiplin Kurulu Üyelerimiz,  Baştemsilci ve Temsilcilerimiz,

TES-İŞ Yönetim Kurulu adına hepinizi saygılarımla selamlıyor, hoşgeldiniz diyorum.

Değerli Arkadaşlarım,

Ülkemiz zor bir süreçten geçmektedir.  15 Temmuz’da gerçekleştirilen o hain darbe girişiminin etkileri devam etmekte, devletimiz bu darbe girişimine zemin teşkil eden tüm unsurların varlığını etkisiz hale getirmek için var gücüyle çalışmaktadır.

Değerli Kardeşlerim, sendikaların varlığının sebebi demokrasidir. Demokrasi ne kadar genişse, sendikalar da o kadar güçlü olur. TES-İŞ kurulduğundan bu yana her türlü darbe ve darbe girişiminin karşısında olmuş, demokrasiye yönelik her türlü girişimin karşısında durmuştur. Halkımız, darbe girişimini, 15 Temmuz gecesinde ve sonrasındaki günlerde, demokrasi nöbetleriyle püskürtmüştür. 

Demokrasiye ilişkin bu duyarlılığımızın artarak devam etmesi, gençlerimizin, çocuklarımızın geleceği için elzemdir. Çünkü müreffeh bir toplum yapısına, ancak hür bir ülkede ulaşılabilir. Özgür ve demokratik vatan toprağı bizim için su kadar, ekmek kadar gereklidir. 15 Temmuz sonrası sergilenen duyarlılık, bizim geleceğimizin teminatıdır ve bu teminattır ki, ülkemize uzanan tüm kirli ellerin kırılacağının göstergesidir. Ülkemiz bugün bir yandan FETÖ, bir yandan DEAŞ, bir yandan PKK ve diğer terör örgütlerinin tehdidi altında olsa da, 15 Temmuz’da sergilenen duruş  göstermiştir ki, Türkiye’ye yönelik her türlü tehdit, vız gelip tırıs gidecektir.

Değerli kardeşlerim, sizler de 15 Temmuz direnişinin içinde oldunuz. Tüm varlığınızla katkı verdiniz. Sizlerle gurur duydum. Sağolun, varolun.

Değerli Arkadaşlarım, 15 Temmuz sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal nedeniyle çalışmalarımızın çerçevesini daraltmak zorunda kaldık. İkinci tur şube ve işyeri ziyaretlerimize başlayacaktık ama bunları bir müddet için erteledik. Buluşmamız için bu eğitim faaliyeti bir imkan oldu. Bu faaliyet sayesinde sizlerle kucaklaşma şansı  bulduk. Burada bir yandan konularımızla ilgili bilgi edinmeye çalışırken, bir yandan da güncel meselelerimizi görüşeceğiz, sohbet edip dertleşeceğiz. Hepinizden bu beraberliği iyi değerlendirmenizi istiyorum.

Değerli Kardeşlerim, ülkemizin yaşadığı olağanüstü günler, bizim yıllardır savunduğumuz kimi kalelerin yıkılmasını beraberinde getirmiştir. Esnek çalışma biçimleri, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi verilmesi, bireysel emeklilik gibi kimi tasarılar yasalaşmış,  elimizde son kale olarak kıdem tazminatlarımız kalmıştır. İşverenlerin kıdem tazminatlarımızın budanması yönündeki baskısı giderek artmaktadır. Ancak bizler bu konudaki yıllardır sürdürdüğümüz sağlam duruşu devam ettireceğiz. Son kalemiz olan kıdem tazminatlarına dokunulmasına izin vermemek için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz.

Değerli Arkadaşlarım, biliyorsunuz son bir ay içinde bazı gazetelerde ve internet sitelerinde TES-İŞ aleyhine haberler yer almaya başlamıştır. Habere konu hadiseler 2007-2008 yıllarında  konu edilen, yargıya yansıyan ve TES-İŞ’in yargıda aklandığı konulardır. Yani TES-İŞ iddialarla ilgili olarak yargı tarafından suçsuz bulunmuştur. Girişimler, eski haberleri yeniden gündeme getirip TES-İŞ’i yalan ve iftiralarla yıpratma amacını taşımaktadır. Biliyorsunuz HAK-İŞ’e bağlı Enerji-İş adında bir sendika var. Bu haberlerin her biri anında Enerji-İş’in intenet sitesinde yer almakta, ayrıca üyelerimizin whatsap adreslerine bu haber sitelerinin lingi gönderilmektedir.

Değerli Arkadaşlarım, bilindiği gibi, Hak-İş’e bağlı sendikalar son yıllarda özellikle TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların örgütlü bulunduğu işyerlerine yönelik faaliyetlerini yoğunlaştırmış bulunmaktadır.

İşçilerin sendika değiştirmeleri, sendika seçmeleri konusunda iki meselenin birbirinden ayrılması gerekmektedir. Birincisi işçinin özgür iradesiyle sendikasını değiştirmesidir. Bu bir insan hakkıdır. Anayasal haktır. İşçilerimizin sendika seçme hakkının korunması için bir gün mücadele etmek gerekirse bu mücadeleyi yine en ön saflarda TES-İŞ verecektir.

İkinci bir yöntem vardır ki, bu da örgütlü sendikayı yalan ve iftiralarla yıpratıp, siyasi destek alarak ile sendikalaşmaktır.

Enerji-İş’in seçtiği yöntem budur. Enerji-İş sendikacılıktan TES-İŞ’ten üye çalmayı anlamaktadır ve bunu yapabilmek için de her türlü yöntemi denemektedir.

Biz, gazetelerde çıkan söz konusu haberlere tekzip gönderdik, enerji- iş sendikası için de suç duyurusunda bulunduk. Bu girişimlerimize ilişkin tüm belgeleri de internet sitemizde yayınladık. Ayrıca internet sitemizde yalan yanlış iddialara da yanıt verdik.

Öyle anlaşılıyor ki, kendi öz gücüyle büyüyemeyen, o güveni üyeye veremeyen Enerji-İş, benzeri girişimlerini sürdürecektir. Ancak biz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ağırbaşlılıkla TES-İŞ’e yapılan her saldırıya yasal haklarımızı kullanarak karşı koyacağız.

Ben enerji işkolunda TES-İŞ’ten üstün güç tanımıyorum.  Bugün o veya bu gücü arkasına alıp üyelerimizi çalanlar, çalmaya çalışanlar,  gaflet içindedir. Türkiye’nin ilinde ilçesinde mahallesinde köyünde var olan isim TES-İŞ’tir, bu isimden medet umanların sayısı milyonları bulmaktadır. Biz de üyelerimizin beklentilerini karşılamak için türlü çabayı gösteriyoruz, göstermeye devam edeceğiz.

Değerli Arkadaşlarım, sendikanıza sahip çıkın. El ele verip hep birlikte bu güce güç katalım.

İnsanız hata yaparız. Hatalarımızı konuşalım, birbirimize doğru yolu gösterelim, hatalarımızdan ders çıkarıp bu sendikayı geleceğe daha güçlü taşıyalım.

Geleceğin daha güçlü TES-İŞ’i adına sizlere şimdiden teşekkür ediyor, toplantımıza başarılar diliyorum.”