ŞAHİN’DEN 29 EKİM MESAJI
< Geri

TES-İŞ Genel Başkanı Mustafa Şahin, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar yeraldı:

Cumhuriyetimizin, Atatürk Devrimleri’nin bütün başarılarını toplu olarak içinde barındıran bir özelliği bulunmaktadır. O sadece bir devlet yapısı ve idare şekli değildir. O aynı zamanda,  varlığımızın benimsediği bir yaşayış biçiminin, modern, medeni, ileri toplum düzeyine ulaşmak için yaptığımız fikir ve gönül birliğinin de adıdır.

Sendikacılık hareketi, dünyanın neresinde olursa olsun demokrasinin, özgürlüğün, sosyal ve ekonomik yönden gelişmenin savunucusu ve yardımcısıdır. Bu anlayış içindeki TES-İŞ, Türkiye’nin gerçek uygarlık seviyesine ulaşmasında ilk ve büyük adımlarından biri olarak Cumhuriyeti ve Cumhuriyetin ilkelerini yürekten benimsemiş, varoluşunun temel dayanağı saymıştır.  Hiç kuşkusuz Atatürk,  Osmanlı Devleti’nin yıkıntıları üzerinde bir Cumhuriyet inşa ederken, attığı her adımda, Türkiye’nin dünya atlası üzerindeki önemini gözetmiştir.  Atatürk, Türkiye’de farklı din ve inançlara sahip değişik etnik grupların yaşıyor olmasının farkındalığı ile “Ne mutlu Türk olana” değil, “Ne mutlu Türküm diyene” demiştir. Yani onun için önemli olan, soy, sop, köken değil, “bugün burada bizimle olanlar”dır. Doğu ile batı arasında köprü vazifesi gören Türkiye “medeniyetlerin birleştiği” yerdir ve Atatürk, bu özelliklere sahip Türkiye’de “yurtta sulh” istemektedir.

Çünkü bilmektedir ki, Türkiye’de sulh olursa, dünyada da sulh olacaktır. Bu maya ile Türkiye Cumhuriyeti her zaman barışçı olmuştur. Kimseye düşmanlık yapmamıştır. Ama küreselleşme sürecinde başrolü oynayanlar, medeniyetlerin bir arada huzur içinde yaşamasından rahatsızlık duymakta, Türkiye’yi de “medeniyetlerin savaştırılması” tezi önünde büyük bir engel olarak görmektedir. Ülkemizdeki “bölücü” unsurların, terörün varlık nedeni budur.

Ama bilinmelidir ki,  ülkemizi bölme çabaları sonuçsuz kalacaktır.  21. yüzyıl, “bölünmelerin” değil, “birleşmelerin” yaşanacağı bir yüzyıldır ve 21’nci yüzyılı 19’uncu yüzyıl gibi yaşamak mümkün değildir. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın,  birlik ve bütünlük içindeki Türkiye, Doğu’ya medeniyeti, Batı’ya insanlığı öğretecektir. Dünyada savaş isteyenlerin karşısında barış isteyenlerin dediği olacaktır. Ülkemiz, dolayısıyla küresel barış üzerinde oyun oynayanlar bir gün mutlaka etkisiz hale gelecektir.

 

 

Ulusumuzun Cumhuriyet Bayramını kutluyor, Cumhuriyeti bize armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyoruz.