INDUSTRIALL KÜRESEL SANAYİ İŞÇİLERİ SENDİKASI 3. DÜNYA KONGRESİ TOPLANDI
< Geri

INDUSTRIALL KÜRESEL SANAYİ İŞÇİLERİ SENDİKASI 3. DÜNYA KONGRESİ TOPLANDI

Dünya genelinde yüz kırk ülkede elli milyondan fazla işçiyi temsil eden uluslararası sendika örgütümüz IndustriALL-Küresel Sanayi İşçileri sendikasının 3. Dünya Kongresi 14-15 Eylül 2021 tarihlerinde toplandı. Kongrenin sloganı “ADİL BİR GELECEK İÇİN BİRLEŞTİK” oldu. Üç binin üzerinde katılımla gerçekleştirilen Kongrenin seçim sonuçlarına göre; aynı zamanda Almanya IG Metal Sendikasının Genel Başkanı olan Jörg HOFMANN 2021-2025 dönemi için bir kez daha IndustriALL Başkanlığına seçildi. IndustriALL’un yeni Genel Sekreter Atle Hoie olurken Genel Sekreter Yardımcılıklarına Kemal ÖZKAN, Christine OLIVIER ve Kan MATSUZAKI  seçildi.

 Video Konferans şeklinde gerçekleştirilen Dünya Kongresine TES-İŞ delegesi olarak katılan Genel Başkanımız Ersin AKMA “Sürdürülebilir Sanayi Politikası” başlıklı gündem maddesi çerçevesinde kongreye hitaben bir konuşma yaptı. 

AKMA, kısaca şunları söyledi: “….. Baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji hayatımızı birçok şekilde kolaylaştırırken çalışma hayatını ve sendikal yaşamı da derinden etkiliyor. 

Hepimiz çalışma hayatındaki ve sektörlerdeki değişimleri iliklerimize kadar hissediyoruz.

Türkiye son yıllarda enerji yatırımlarında özellikle alternatif ve temiz enerji kaynaklarına ağırlık vermekte, önemli adımlar atmaktadır.  

Özellikle güneş enerjisi ve rüzgar santrallerine son on yılda büyük yatırımlar yapılmıştır. Şu anda ülkemdeki elektrik üretiminin yarısı yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmaktadır. 

Bunun yanında 2023 yılında Akkuyu Nükleer Santrali ile Türkiye’de ilk defa nükleer enerji ile elektrik üretimi gerçekleştirilecektir.

Bir taraftan yeni meslekler ve dolayısıyla yeni fırsatlar yaratan bu tür dönüşüm süreçleri aynı zamanda pek çok işyeri ve çalışan için işyerlerinin kapanması ve işten çıkarma anlamına gelebilmektedir.  

Türkiye’de de bazı termik santrallerin, çevre ile ilgili yönetmelikleri yerine getirinceye kadar devre dışı kaldıkları ya da düşük kapasite çalıştırıldıkları dönemleri yaşadık. Bu süreçleri üyelerimizin iş ve gelirlerini koruyarak geçmeyi başardık, ancak gelecekte karşı karşıya kalacağımız zorluklara karşı hazırlıklı olmalıyız. 

Sendikal hareket olarak; bu dönüşüm sürecinin daha adil, istihdam ve insan odaklı olması için iyi hazırlık yapmalı, üyelerimizin hayat boyu eğitimlerine daha fazla ağırlık vermeli ve kapasitelerimizi sürekli olarak geliştirmeliyiz. 

IndustriALL Küresel Sanayi İşçileri Sendikamız bu konuda öncü rol üstlenmeye devam etmelidir…”