INDUSTRIALL KÜRESEL SANAYİ İŞÇİLERİ SENDİKASI İCRA KURULU TOPLANTISI YAPILDI
< Geri

INDUSTRIALL KÜRESEL SANAYİ İŞÇİLERİ SENDİKASI İCRA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

22 NİSAN 2021 


Türkiye’den Enerji, Maden ve İmalat sektörlerinde faaliyet gösteren yirmi sendikanın üye olduğu IndustriALL Küresel Sanayi İşçileri Sendikasının İcra Kurulu Toplantısı iki yüzden fazla sendikacının katılımıyla 22 Nisan 2021 tarihinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantıya sendikamızı ve Türkiye'deki üye sendikaları temsilen IndustriALL İcra Kurulu Asil Üyesi olan Genel Başkanımız Ersin AKMA katıldı.  

İcra Kurulu toplantısından bir gün önce IndustriALL Küresel'in Avrupa Bölge toplantısı yapıldı. Toplantıda özellikle bu yıl Eylül ayında yapılması planlanan IndustriALL Küresel Dünya Kongresi ile ilgili teknik bilgiler ve uluslararası kuruluşumuzun organlarının nasıl belirleneceği konuları görüşüldü. Kadınların yönetimlerde daha fazla yer almalarını sağlayacak adımların görüşüldüğü toplantıda İcra Kuruluna yönelik Avrupa Bölgesinin hazırlıkları yapıldı. 

Eylül ayındaki 3. Dünya Kongresinden önceki son IndustriALL Küresel İcra Kurulu toplantısında; genel olarak, üst kuruluşumuzun stratejileri, sorunlara karşı çözüm yolları ve dayanışmanın nasıl sağlanılacağı görüşüldü. Toplantı, IndustriALL Küresel'in ve Almanya IG-METAL Sendikasının Başkanı olan Jörg Hofmann'ın konuşmasıyla başladı. Hofmann, salgının çalışma hayatı  üzerindeki etkilerini, farklı ülkelerde yaşanan demokrasi ile ilgili problemleri ve sendikal sorunları anlattı. Covid19'un sağlık krizi olmanın yanında bir insan hakları krizi olduğunu ifade etti. Hofmann, “Herkes için adil aşı erişimi olması gerekiyor. Herkes güvende olana kadar kimse güvende değil" dedi.

Genel Sekreter Valter Sanchez de aynı şekilde pandemi nedeniyle çalışma hayatında yaşanan sorunlara, hak ihlallerine, sendikal hareketin demokrasi ve özgürlük mücadelesinde karşılaştığı zorluklara değindi. Sendikal hareketin karşı karşıya olduğu zorluklara çözüm bulmak adına üst kuruluşumuz IndustriALL'ın gerçekleştirdiği faaliyetleri anlattı. Vakaların giderek arttığına değinen Sanchez insanların büyük bir bölümünün aşıya erişiminin bulunmadığını ve eşitsizliğe karşı herhangi bir aşının olmadığını dile getirdi. Dijitalleşme, yeşil ekonomi, Endüstri 4.0 gibi özellikle teknolojinin getirdiği değişikler karşısında atılan adımlar ve gelişmeler hakkında bilgi aktardı.  

Sonuç olarak, pandemi IndustriALL Kongresinin bir yıl ileri, Eylül 2021'e ertelenmesine neden olması nedeniyle şu an çevrimiçi yapılacak kongre etkinliği için hazırlıklar sürüyor. Buna paralel olarak İcra Kurulu toplantısının sonunda, alınan kararlar ve tüzük ile ilgili değişiklikler oylandı. İcra Kurulu, yüzde 40 kadın katılımı ve IndustriALL’ın 2021-2025 eylem planı dahil olmak üzere Kongre için bir dizi tavsiyeyi oyladı.

Ordunun Şubat ayında Myanmar'da iktidara gelmesinden bu yana 700'den fazla insan öldürüldü. Dolayısıyla, İcra Kurulu oybirliğiyle Myanmar hakkında bir kararı kabul etti ve şirketleri orduyla ticari bağları sona erdirmeye çağırdı. Tüm üye kuruluşların hükümetlere ekonomik yaptırımlar için baskı yapmasını istedi. 

Bunların yanı sıra İcra Kurulunda, 3. Dünya Kongresinde aday olacak iki genel sekreter adayı konuştu. Adaylar arasında yer alan ve hali hazırda IndustriALL Küresel Sendikası Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürüten Kemal Özkan'a Türkiye'deki üye sendikalar olarak hep birlikte tam destek vermekteyiz. Özkan yaptığı açıklamada, uluslararası örgütün kongresinin Kovid-19'un hem insan hayatı, hem de çalışma yaşamı üzerindeki ağır etkileri altında gerçekleşeceğini ifade etti. Açıklamasının devamında Özkan, "hem hayatımızı, hem sağlığımızı, hem de işimizi kaybediyoruz. Bu kabul edilemez, insanı merkezine alan, herkese sosyal güvence sağlayan, sağlık ve aşıya ulaşımı garanti eden, işimizi ve gelirimizi koruma altına alan yeni bir ekonomik ve sosyal modele ihtiyacımız var" dedi.