ULUSLARARASI ÜST KURULUŞLARIMIZI TERMİK SANTRALLERİN DURUMU HAKKINDA BİLGİLENDİRDİK
< Geri

IndustriALL Küresel ve IndustriAll Avrupa Sendikalarının Türkiye'deki Üyeleriyle İstişare Toplantısı 16.01.2020 tarihinde TES-İŞ Genel Merkezinde Gerçekleştirildi.

Genel Başkanımız Ersin Akmanın moderatörlüğünü yaptığı toplantıda her iki üst kuruluşumuzun yaklaşan kongreleri ve hazırlık sûreci görüşüldü.

Türkiye'de sendikal hareketin durumunun gündeme geldiği oturumda Genel Başkanımız Ersin Akma 31.12.2019 tarihinde çevre muafiyet sûresinin dolması nedeniyle kapatılan termik santrallerin durumunu ve sendikamızın taleplerini anlattı. Ersin Akma santrallerle ilgili özetle şunları söyledi:

"Bir enerji sendikası olarak, çevre konusunda son derece hassasız. Ancak, iş yerlerimizin faaliyetlerine devam etmesi konusunda da aynı şekilde hassasız. Bugüne kadar geçen süre içerisinde kapanan santrallerin, emisyon ve atık sınır değerlerini aşmayacak şekilde düşük kapasite ile çalışmaya başlamalarını talep ettik.

Daha sonra gerekli şartları en kısa sürede tamamlamalarını ve üretime kaldıkları yerden devam etmelerini istedik. Bu talep ve önerilerimizi her düzeyde ilgili bakanlıklarımıza ve taraflara ilettik.

Bölge ekonomisine katkıları dikkate alındığında kapatılan santraller, buralarda istihdam edilen yaklaşık 4 bin üyemiz, kömür işletmelerinde çalışan işçiler ve o bölgelerde yaşayan tüm insanlar açısından hayati önem arz ediyor.

Çevre ile birlikte iş yerlerimizi ve işimizi korumak için mücadelesini verdiğimiz bu konuyu toplantımız vesilesiyle üst kuruluşlarımıza da iletiyoruz."