ÜYELERİMİZE VE KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR
< Geri

ÜYELERİMİZE VE KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR

31.12.2019 tarihi itibariyle; 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanununun geçici 8. Maddesinin elektrik üretim santrallerine tanıdığı çevre muafiyeti süresinin dolması nedeniyle K. Maraş Afşin A, Kütahya Seyitömer ve Tunçbilek, Sivas Kangal, Zonguldak Çatalağzı termik santralleri tamamen, Manisa Soma  termik santrali ise kısmen mühürlenmiştir.

Genel Merkez Yönetim Kurulumuz, ilgili işyerlerinde çalışan üyelerimizin herhangi bir hak kaybına uğramaması, işletme toplu iş sözleşmesinden doğan ücret ve diğer kazanılmış haklarının korunması amacıyla bugün saat 14.00’da T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Abdullah Tancan ve T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez ile bir araya gelmiştir.  

Gerçekleştirilen toplantıda söz konusu işyerlerinde çalışan işçilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için alınması gereken önlemler görüşülmüştür. Binlerce işçinin geçim kaynağı ve birer milli servet olan santrallerin faaliyetlerinin tamamen durdurulmasının çalışanlar, aileleri ve santrallerdeki teçhizat ve ekipman açısından yaratacağı sıkıntılar sendikamız tarafından Enerji Bakanı Sayın Dönmez’e izah edilmiştir. Kapatılan her bir santralin emisyon değerleri ve faaliyetlerine devam edebilme koşullarının görüşüldüğü toplantıda üyelerimizin iş ve işletme toplu iş sözleşmesinden doğan kazanılmış haklarının korunması taleplerimiz kendilerine sunulmuştur.  

Toplantının sonucunda çalışanlar adına herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için sendikamız yetkilileri, ilgili bakanlık yetkilileri ve santralleri işleten şirket yetkililerinin görüşmelere devam etmesi kararlaştırılmıştır.

TES-İŞ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU