ANTALYA ŞUBEMİZİN 11. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
< Geri

Antalya Şubemizin 11. Olağan Genel Kurulunu, 6 Ocak 2018 tarihinde Konyaaltı’nda bulunan Porto Bello Otel’de gerçekleştirdik. Genel Kurula; Genel Başkanımız Mustafa Şahin’in yanı sıra, merkez yönetim kurulu üyelerimiz, şube başkanlarımız, işveren ve siyasi partilerin temsilcileri ile delegeler katıldı.

Genel Başkanımız Mustafa Şahin, kongre divan başkanlığına seçildi ve genel kurula yaptığı konuşmasına, çalışma hayatında yaşanan sıkıntıların 2018 yılında yaşanmamasını dileyerek başladı.

 

Üyelere aileleriyle birlikte iyi bir yıl geçirmelerini dileyen Şahin, “15 Temmuz gecesi yaşananları unutmayacak, unutturmayacağız. Karşı koymamış olsaydık, bugün bu salonda hiçbirimiz yoktuk… Şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle yad ediyoruz. Ülkemizin her köşesinde yaşanan terör olaylarını lanetliyoruz.” dedi.

 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını kınayan Şahin, bunların unutulmaması gerektiğini ve Türk Milletinin birlik beraberlik içerisinde birbirine sarılmak ve güvenmek zorunda olduğunu belirtti.

 

Çalışma hayatı ile ilgili sıkıntıların devam ettiğini ifade eden Şahin,  taşeronlaşma ve asgari ücret konularının sendikaların öncelikli gündem maddeleri arasında yer aldığını söyledi. TÜRK-İŞ’in bu konudaki çalışmalarının TES-İŞ tarafından takip edildiğini belirtti.

 

Taşeron meselesinin çözümü konusunda atılan adımlardan dolayı başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Çalışma ve Maliye Bakanlarına, TÜRK-İŞ Genel Başkanı ve Başkanlar Kuruluna teşekkür etti. Ancak, Henüz kadroya geçemeyen ve 696 Sayılı KHK’nın kapsamı dışında bırakılan taşeron işçilerinin de bir an evvel aynı şekilde kadroya geçişlerinin sağlanması gerektiğini ifade etti.

 

Şahin, konuyla ilgili düşüncelerini “Sevinecekken, sevinemiyoruz… Eksiklikleri söylemek zorundayız, her şeyi güllük gülistanlık gösteremeyiz. Enerjide direğin tepesindeki adam kadroya geçmiyorsa, biz bu işi bu arkadaşlara izah edemeyiz. Bunun bir kere daha gözden geçirilmesini ve bu çalışanların da aynı kapsam içerisinde olmasını bekliyoruz. ” diyerek ifade etti. Taşeron işçilerinin geçişlerini yaptıkları işyerlerindeki sendikal örgütlüğü konusunda ise “işyeri bütünlüğünün”  esas alınması gerektiğini söyledi.

 

Asgari ücretle ilgili TÜRK-İŞ’in talebinin çok bulunduğunu ve bu talebin kabul görmediğin belirtti. Asgari ücretin daha iyi rakamlara ulaşması gerektiğini, kararın TÜRK-İŞ’in karşı oyuna rağmen Hükümet ve işverenin oy çokluğu ile alındığını hatırlattı. 

 

TES-İŞ’in toplu sözleşmeleri hakkında delegeleri bilgilendiren Şahin,  “Hükümetin sendikası”, “bizim sendika”  gibi sözler söylendiğini, sendikaların partiler üstü olması, doğruyu da yanlışı da söyleyebilmesi gerektiğini ifade etti. 

 

Genel Başkanımız, bazı sendikaların hormonlu bir şekilde büyüdüğüne dikkat çekerek, bir siyasi anlayışla gelen sendikaların başka bir siyasi anlayışla gideceklerini vurguladı.  Tüm üye ve delegelerden TÜRK-İŞ’e ve sendikamıza sahip çıkmasını istedi.

 

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Antalya Şube Başkanımız Hacı Mevlüt Ünal ise genel kurulların, sendikaların geçmiş 4 yıl içerisinde yaptıklarının hesabını verecekleri ve gelecek planlarını yapacakları en üst organlar olduğunu ifade etti.  “Bu Kongrede alacağımız kararlar gelecek çalışmalarımıza ışık tutacaktır” diyen Ünal, işçi-işveren ilişkilerinin temel hedefinin refahın artırılması ve adil paylaşımın sağlanması, sosyal barışın yaşatılması olduğunu söyledi.

 

Yapılacak tüm düzenlemelerde sosyal tarafların görüşlerinin dikkate alınmasının çalışma hayatı açısından büyük önem arz ettiğine değinen Ünal, şunları söyledi:   

 

“Biz emekçiler birey olarak yalnızız, ancak bir olursak diri olursak örgütlü olursak var olabiliriz. Örgütlü toplumlar, çağdaş toplumdur ve pazarlık gücü vardır. Bu nedenle sendikamıza sahip çıkalım, birlikte var olalım, birlikte kazanalım.”

 

Ünal, taşeron işçilerinin kadroya alınması nedeniyle teşekkür etti, ancak bazı işçilerin üvey evlat muamelesi gördüğünü ifade etti ve bu konunun takipçisi olacaklarını söyledi. Kıdem tazminatı arabuluculuk gibi sendikaların gündeminde yer alan konulardaki kaygılarını dile getirdi.

 

Antalya Şube Başkanımız Hacı Mevlüt Ünal konuşmasına şu sözlerle son verdi:

 

 “Tes iş sendikası, bayrağın tekliği vatanın bölünmez bütünlüğü ve Türkiye’nin bekası için bağlı bulunduğumuz TÜRK-İŞ Konfederasyonu çatısı altında çalışma barışı ve uzlaşı kültürü çerçevesinde, üyelerimizin bu güne kadar hak ve menfaatlerini korumuş  ve bundan sonra da korumaya devam edecek yegane sendikadır…”

 

Yapılan diğer konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Seçim sonuçlarına göre, Antalya Şube Başkanlığı görevini yeniden seçilen Hacı Mevlüt Ünal üstlendi.   

Antalya Şube Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarına ise önümüzdeki dört yıllık süre için aşağıda isimleri yer alan arkadaşlarımız seçildi.

Kendilerini tebrik ediyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz. Antalya Şube Genel Kurulu’nun tüm çalışma hayatına ve TES-İŞ camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.   

 

Antalya Şube Yönetim Kurulu:

Şube Başkanı, Hacı Mevlüt Ünal

Şube Sekreteri, Abdullah Kayser

Şube Mali Sekreteri, Kadir Kır

Şube Teşkilat Sekreteri, Mehmet Diker

Şube Eğitim Sekreteri, Haluk Geride

 

Denetim Kurulu:

Kayıhan Türkmen

Ali Anbar

Ali Açıl

 

Disiplin Kurulu Üyeleri:

İbrahim Ünal

Levent Yayla

Fatma Koçak