AYDIN ŞUBEMİZİN 10. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
< Geri

Aydın Şubemizin 10. Olağan Genel Kurulunu Aymira Otel’in kongre salonunda gerçekleştirdik. Genel Kurula; Genel Başkanımız Mustafa Şahin’in yanı sıra, merkez yönetim kurulu üyelerimiz, şube başkanlarımız, işveren ve siyasi partilerin temsilcileri ile delegeler katıldı. 

Genel Başkanımız Mustafa Şahin, aynı zamanda divan başkanlığına seçildiği genel kurula yaptığı konuşmasında ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs açıklamasını kınadı. 

Hükümet’in sürdürdüğü çalışmaların son aşamaya gelmesi nedeniyle sorunun çözümü için yıllardır mücadele eden TÜRK-İŞ ve üyesi sendikaların öncelikli gündem maddesi haline gelen Taşeron işçilerinin kadroya alınmasına değinen Şahin, 12 ay çalışanlarla ilgili sıkıntı olmadığını, ancak 12 aydan az çalışanlarla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. 

Taşeron düzenlemesi konusunda Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Aralık’ta yaptığı açıklama ile örtüşmeyen tartışmaların sürdürüldüğünü ifade ederek şunları söyledi: “Son günlerin konusu olan taşeron meselesinde bize kaybettirip, üzdüler. Sonra tekrar buldurup sevindirdiler. Sayın Cumhurbaşkanımız 5 Aralık’ta yaptığı açıklamada bu ülkede aracı kalmayacak demişti. Oysaki daha sonraki beyanlarla Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması örtüşmedi. İş yine Türk-İş Genel Başkanı’na düştü. Kapı kapı Cumhurbaşkanı, Başbakan, Başbakan yardımcısı olmak üzere dolaşıyoruz. Yanlış yapıldığını söylüyoruz. Bir tarafta 900 bin kişi kadroya geçiyor. Diğer tarafta 50 bin kişi kadroya geçmiyor. Böyle bir şey olmaz. Bunu ilgili makamlara anlattık. Bu işin yüzde 90’ı halloldu. Yüzde 10’u duruyor. Döndüğümüzde Sayın Türk-İş Genel Başkanımızla birlikte değerlendirmelerimizi yapacağız.” Bizim alanımızda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Fakat diğer kardeş teşkilatlarımızla ilgili görüşmemiz gerekiyor. Şu anki görüşmelerle her şey bitmedi… Mevcut haklarıyla geçecekler deniyor. Bizim beklentimiz bu değil. Bu arkadaşlarımız aynı kurumun çalışanı olduğunda diğer çalışanlarla eş değer bir ücrete sahip olmak ve konumu neyse onun karşılığını almak istiyor. Beklenti buydu. Sadece 52 günlük devlet ikramiyesi alacaklar. Bunun dışında herhangi bir ücret iyileştirmesi söz konusu değil. Bunu zaman gösterecek. Biz aynı kurumda beraber çalışıyorsak, bunu değerlendirmeliyiz. Karamsar olmayın. Biz bunun takipçisi olacağız ve mücadelesini vereceğiz.”

Genel Kurula konuşan Aydın Şube Başkanımız Mustafa Aydın ise bugüne kadar yaygınlaştırılan taşeron işçiliği konusunda Cumhurbaşkanı, Başbakan, Çalışma Bakanı ve Türk-İş Genel Başkanının katkıları sonucu sevindirici açıklamaların yapıldığını ve taşeron işçiliği probleminin çözüm odaklı gündeme getirilmesinden mutluluk duyduklarını dile getirdi. Sendikaların bunun takipçisi olacağını belirtti.  

Aydın, kiralık işçilik uygulaması, özel istihdam büroları, işçi kiralama yetkisinin verilmesi ve işsizlik gibi sorunlara değindi. İşçilerin her zaman devletin ve demokrasinin yanında olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyetine içeriden ve dışarıdan saldırılarda bulunulduğunu ifade eden Aydın, çalışanların göğsünü siper edeceğini ve bu gidişe son vereceğini söyledi. İşçi sınıfının milleti ile birlikte 15 Temmuz gecesi, vatanını ve laik cumhuriyeti savunduğunu, vatan ve bayrak sevgisinin büyüklüğünü bir kez daha gösterdiğini ifade etti. Meydanlara inen 10 milyonlarca isimsiz kahramanın kararlılığının, saldırıları püskürtecek ve emeğe saldırıyı başlıca politika olarak görenlerin dönemine son verecek yetenek ve güçte olduğunu söyledi. 

Yapılan diğer konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Seçim sonuçlarına göre, Aydın Şube Başkanlığı görevini yeniden seçilen Mustafa Aydın üstlendi.   

Aydın Şube Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarına ise önümüzdeki dört yıllık süre için aşağıda isimleri yer alan arkadaşlarımız seçildi. 

Kendilerini tebrik ediyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz. Aydın Şube Genel Kurulu’nun tüm çalışma hayatına ve TES-İŞ camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.    

Yönetim Kurulu

Mustafa Aydın
Şube Başkanı

Mustafa Artun
Şube Sekreteri

Süleyman Keser
Şube Mali Sekreteri

Özcan Göçer
Şube Teşkilat Sekreteri

Ramazan Yılmaz
Şube Eğitim Sekreteri

Denetim Kurulu

Mesut Çetin
Safiye Erden
Efrahim Karakoç

Disiplin Kurulu 

Erciyes Hacıalioğlu
Bilgehan Özer
Halil Etten