VAN ŞUBEMİZİN 11. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
< Geri

Van Şubemizin 11. Olağan Genel Kurulunu, 9 Aralık 2017 tarihinde Elit World Van Otel’in kongre salonunda gerçekleştirdik. Genel Kurula; Genel Başkanımız Mustafa Şahin’in yanı sıra, merkez yönetim kurulu üyelerimiz, şube başkanlarımız, işveren ve siyasi partilerin temsilcileri ile delegeler katıldı. 

Genel Başkanımız Mustafa Şahin, aynı zamanda divan başkanlığına seçildiği genel kurula yaptığı konuşmasında Türkiye’nin ve çalışma hayatının sıkıntıları olduğunu, bu sıkıntıların üzerine bir de ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs ile ilgili kararı ve açıklamalarının yarattığı sorunların eklendiğini anlattı. Şahin konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Türkiye’nin içinde bulunduğu şartları hep birlikte görüyoruz. Mevcut sıkıntılar yetmiyormuş gibi yeni bir sıkıntıyla da karşı karşıyayız. ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan ederek yeni bir travma başlattı. Buna ne gerek vardı? Anlamakta güçlük çekiyorum. Dünyayı, içinde bulunduğu sıkıntıları bir kat daha artıracak bir durumla karşı karşıya bıraktı. Bunları kınıyoruz” 

Genel Başkanımız Mustafa Şahin genel durum değerlendirmesinin ardından ülkenin ve sendikaların gündeminde yer alan taşeron işçilere kadro çalışmaları hakkında delegeleri bilgilendirdi. İki yıl önce Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde başlayan ve 720 bin kişinin kadroya alınacağı konusunda verilen sözlerle başlayan sürecin sonuna gelindiğini söyleyen Şahin, taşeronluğun kökünden kaldırılmasını istedi.   

Şahin, taşeron sorunu ile ilgili gelinen noktaya TÜRK-İŞ’in eylemleri, mitingleri, sempozyumları ve mücadelesi sonucu ulaşıldığını; ancak, herkesin kadroya geçeceği konusunda taahhütlerde bulunulmasına rağmen tüm beklentilerin henüz karşılanmadığını ifade etti. Hükümet kanadının Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı bünyesinde iki taraflı bir çalışma yürüttüğünü dile getirdi ve Cumhurbaşkanı’na, Başbakan ve Çalışma Bakanı’na seslendi: “Gelin hep birlikte taşeron meselesine son verelim. Gerçekten bu ülkeden taşeronluk sistemini kökünden kaldıralım. O kurumda çalışan arkadaşlarımız o kurumun elemanı olsunlar”  

Şehitlerimiz ve iş kazalarında hayatını kaybeden işçi kardeşlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Genel Kurula konuşan Van Şube Başkanımız Naif Balandı ise yaptığı konuşmasında delegeleri ve katılımcıları selamladı ve dört yıllık başkanlık dönemini anlattı.  

Van Şubemiz çerçevesinde çalışma hayatı ve sendikal yaşamın sorunlarını değerlendiren Balandı, taşeronlaşma ve sık sık sendikaların gündemine getirilen kıdem tazminatı konularına değindi. İşçinin güvencesi olan kıdem tazminatının tartışmaya açılmasını anlamsız bulduklarını belirten Balandı, şunları söyledi: “Kıdem tazminatında fon kurmak yerine, mevcut sistemde bu haktan herkesin faydalanmasını sağlayacak değişiklikler yapılması gerekmektedir. Örneğin, bir yıldan az çalışanlar da dâhil olmak üzere herhangi bir şekilde kıdem tazminatını alamayanların bu haktan faydalanmalarını sağlayacak değişiklikler yapılabilir. Ancak, çalışanların yıllardır döktüğü alın terinin karşılığı olan kıdemde geri gidiş hiçbir şekilde kabul edilemez”

Yapılan diğer konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Seçim sonuçlarına göre, Van Şube Başkanlığı görevini yeniden seçilen Naif Balandı üstlendi.   

Van Şube Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarına ise önümüzdeki dört yıllık süre için aşağıda isimleri yer alan arkadaşlarımız seçildi. 

Kendilerini tebrik ediyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz. Van Şube Genel Kurulu’nun tüm çalışma hayatına ve TES-İŞ camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.    

 

Van Yönetim Kurulu:

Şube Başkanı, Naif Balandi

Şube Sekreteri, Hasan Demir

Şube Mali Sekreteri, Şükrü Dağdemir

Şube Teşkilat Sekreteri, İsa Tuci

Şube Eğitim Sekreteri, Metin Çalışkan

 

Denetim Kurulu:

Kazım Ayas

M. Salih Naiboğlu

Ersan Türkmenoğlu


Disiplin Kurulu Üyeleri: 

Turgay Karatekin

Bilal Işık

Ferit Yener