ANKARA 2 NO’LU ŞUBEMİZİN 11. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
< Geri

Ankara 2 No’lu Şubemizin 11. Olağan Genel Kurulunu, 2 Aralık 2017 tarihinde Genel Merkezimizin kongre salonunda gerçekleştirdik. Genel Kurula; Genel Başkanımız Mustafa Şahin’in yanı sıra, merkez yönetim kurulu üyelerimiz, şube başkanlarımız, işveren ve siyasi partilerin temsilcileri ile delegeler katıldı.

Genel Başkanımız Mustafa Şahin, aynı zamanda divan başkanlığına seçildiği genel kurula yaptığı konuşmasında çalışma hayatının içinde bulunduğu sıkıntıları anlattı ve sendikaların bu sıkıntıları giderme adına yapacağı önemli görevlerin olduğunu söyledi. Bu çerçevede, şu an TÜRK-İŞ’in ve Türkiye’nin gündeminde taşeron işçilere kadro ve asgari ücret meselesinin olduğunu belirtti.

Bunların dışında geçmişte pek çok kez rafa kaldırılan, ancak belli aralıklarla sendikaların önüne konulan kıdem tazminatının da önemli konular arasındaki yerini koruduğunu ifade etti. Mustafa Şahin konuşmasının devamında, tamamlanan şube genel kurullarında taşeron meselesinin ana konu olduğunu ifade etti.

Hükümetin verdiği sözler çerçevesinde çalışma yaptığını, ancak bunun detaylarını sendikalarla henüz paylaşmadığını belirtti. Sonucun sendikaların talep ettiği gibi olmasını dilediğini söyledi. Asgari ücretle ilgili ise, insan onuruna yaraşır bir ücretin belirlenmesini talep ettiklerini ve temennisinin de bu yönde olduğunu dile getirdi.

Tamamlanan kamu toplu iş sözleşmelerinde emeği geçenlere teşekkür eden Şahin, bu güne kadar yapılan toplu sözleşmelere kıyasla en iyisinin imzalandığını ifade etti. Bunu yeterli görmediğini ve hala yapılması gerekenler olduğunu söyledi. Özel sektör sözleşmeleri ile ilgili çalışmaların ise devam ettiğini dile getirdi.

15 Temmuz gecesinden itibaren yaşananlara ve yabancı güçlerin Türkiye’ye karşı sürdürdükleri oyunlara değinen Şahin, herkesin birbirine sahip çıkması gerektiğini, sorunların ülke içerisinde çözülmesi gerektiğini ve ülke vatandaşı olarak herkesin dışarı karşı milli bir duruş göstermesi gerektiğini anlattı.

Mustafa Şahin yaşananlardan ders çıkarılması gerektiğini,  ülke olarak en iyi üretimin yapılabilmesi ve işçinin en iyi şekilde kazanç elde edilebilmesi için çalışılması ve mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.  

Şehitlerimiz ve iş kazalarında hayatını kaybeden işçi kardeşlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan genel kurula konuşan Ankara 2 No’lu Şube Başkanımız Fatih Tülek ise konuşmasına geçen dört yılı değerlendirerek başladı. Kendilerine verilen görevi büyük bir sorumluluk anlayışı içinde yerine getirerek ve tüm sorunlara karşı mücadele ederek bu süreyi tamamladıklarını dile getirdi.

Tedaş Genel Müdürlüğü ile yaşanan süreci ve sorunun çözümü için Genel Başkanımız Mustafa Şahin’in verdiği desteği anlattı. Böylece, arkadaşlarının 4C’ye gitmelerini engellediklerini ifade etti. Arkadaşlarının hala iş yerlerinde çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Kamu toplu iş sözleşmeleri ile ilgili birçok konuda sıkıntılar yaşandığını, ancak istenilen sonucun elde edildiğini belirtti. Genel Başkan ve Merkez Yönetim Kurulunun desteği ve işveren vekillerinin olumlu yaklaşımlarıyla birçok sorunun bu sözleşmede çözüldüğünü söyledi. Bundan sonraki hedefin özel sektör toplu iş sözleşmeleri olduğunu ve Genel Merkezin desteği ile birlikte istedikleri sonucu alacaklarına inandıklarını ifade etti.

Bir önceki genel kurul döneminde 2650 olan üye sayısının bu genel kuruda 3900’e yükseldiğini söyledi. Taşeronda çalışanlara kadro beklediklerini ifade eden Tülek, kadro muammasının istenilen şekilde çözülmesini ümit ettiklerini belirtti.

Tülek sözlerine “..ben ve arkadaşlarım bırakın sizi, sizin çoluğunuzu çocuğunuzu düşünerek mücadele etmeye çalışıyoruz. Allah bize; sizlere layık olmayı nasip eder inşallah…” diyerek son verdi.

Yapılan diğer konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Seçim sonuçlarına göre, Ankara 2 No’lu Şube Başkanlığı görevini yeniden seçilen Fatih Tülek üstlendi.   

Ankara 2 No’lu Şube Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarına ise önümüzdeki dört yıllık süre için aşağıda isimleri yer alan arkadaşlarımız seçildi.

Kendilerini tebrik ediyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz. Ankara 2 No’lu Şube Genel Kurulu’nun tüm çalışma hayatına ve TES-İŞ camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.    


Ankara 2 No’lu Şube Yönetim Kurulu:

Şube Başkanı, Fatih Tülek

Şube Sekreteri, Haydar İş

Şube Mali Sekreteri, Tuncay Demir

Şube Teşkilat Sekreteri, Fatih Tülek

Şube Eğitim Sekreteri, Ali Arıkan


Denetim Kurulu:

İlhan Çambaşı

Tugay Buluç

Mihrali Açıkyıldız


Disiplin Kurulu Üyeleri:

Osman Bayram

Soner Aptiş

Cemil Demir