KUDÜS FİLİSTİN'İN BAŞKENTİDİR
< Geri

ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma ve Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı ve açıklamaları son derece tehlikeli ve endişe vericidir.  

ABD Başkanı Trump’ın bu karar ve açıklamalarının sonucunun ne olacağı bellidir. Ortadoğu’da bugüne kadar dökülen kan ve gözyaşı hepimizi ziyadesiyle kahretmiştir. Ortadoğu’yu yine kan ve gözyaşına boğacak bu karar, hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu bir akıl tutulmasıdır. 

Birleşmiş Milletleri ve dünyanın geri kalanını görmezden gelen bir güç zehirlenmesidir.

Üç semavi dinin kutsal kabul ettiği bir şehrin statüsünü değiştirmeye çalışmak, dokunulmaması gerekene el uzatmak ve başta Müslümanlar olmak üzere tüm dünyaya meydan okumaktır.   

Hüsranla sonuçlanacak bu kararın sonucunda, Müslüman kanının döküleceği açıktır. Böyle bir karar seçim vaadi olarak değerlendirilemez. Ortadoğu’ya istikrar gelmesi ve barışın egemen olması için büyük çabalar sarf edilirken alınan bu karar, bölgeyi çok tehlikeli kanlı bir sürece itecektir. Filistin halkına karşı zulmeden İsrail’in daha fazlasına cüret etmesine neden olabilecektir.  

ABD, bugüne kadar kendi özgürlüğü ve demokrasisine bir saldırı söz konusu olduğunda büyük savaşlara girmiş, ülkeleri bomba yağmuruna tutmuştur. Diğer ülkelerin özgürlüklerinin ve demokrasilerinin de ABD’ninki kadar önemli olduğunu, bu dünyada ABD vatandaşları gibi başka insanların da kendi ülkelerinde, aileleriyle, barış ve refah içerisinde yaşama hakları olduğunu bilmelidir.  

TES-İŞ Yönetim Kurulu olarak, ABD Başkanı Trump tarafından alınan bu kararı ve açıklamaları şiddetle kınıyoruz. Kudüs’ün her zaman Filistin’in Başkenti olarak kalacağını ifade ederek, uluslararası toplumu Filistin ile dayanışmaya çağırıyoruz.

TES-İŞ Yönetim Kurulu