TAŞERONA SON VERECEK DÜZENLEME MECLİSE GELİYOR
< Geri

Mustafa Şahin: Taşeron Düzenlemesi ile İlgili Açıklamalar Olumlu

 

Mustafa Şahin: " Taşeron düzenlemesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma Bakanı Sayın Julide Sarıeroğlu tarafından yapılan ilk açıklamaları son derece olumlu buluyoruz. Asıl işler ve yardımcı işler ile aynı işyerinde farklı işkolları gibi sendikal örgütlenmede karşımıza çıkan sorunların da taşeron işçilerle ilgili düzenlemeyle birlikte ele alınması durumunda daha başarılı sonuçlar elde edileceğine inanıyoruz.  Önümüzü daha sağlıklı görebilmek için 12 Madde olarak ifade edilen ve sendikalarla hala paylaşılmamış olan detayları sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

Cumhurbaşkanına, Çalışma Bakanına, taşeron sorununun çözümü için yıllardır mücadele eden Türk-İş ve üyesi sendikalara ve emeği geçen tüm kesimlere teşekkür ediyoruz. Taşeronda çalışan üyelerimiz enerji işçisinin ikinci ailesi olan Tes-İş’te güçlenerek hak mücadelesine devam edecektir."

 

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan : 850 Bin Taşeron Bulunduğu Yerde Kadro Alacak...

 

"Yaklaşık 900 bin çalışanlarımızı ilgilendiren, taşeron işçilerimizle ilgili düzenlemeye değinmek istiyorum. Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin işçimiz, çalıştıkları yerlerdeki iktisadi teşebbüslerinde istihdam edilecekler. 23 bin mevsimlik işçilerin halen en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 gün’e kadar çıkartılabilecek.

Yine kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyumuzda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi çözmüş oluyoruz. Bu arada komisyonlar, taşeronlar ortadan kalkıyor. Belediyelerde de iktisadi teşekküllerinin görevlisi olarak devam ediyor."

 

Çalışma Bakanı Sayın Julide Sarıeroğlu: Geçişler 3 Ay İçinde Tamamlanacak...

 

"Özel sözleşmeli, geçici, bir yıllık, üç yıllık değil, sürekli işçi kadrosuna geçiriyoruz. Yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak. Bugün bu sabah itibariyle, kamuda çalışan taşeron işçi kardeşlerimiz bundan sonra kadrolu işçi olacak...

Planımız çalışmanın Genel Kurulda kabulü sonrasında 3 ay içerisinde kadroya geçişleri tamamlanacak...

 

Merkezi bütçe ile düzenlenen tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki 450 bin taşeron çalışan kardeşimize şartsız tam kadro veriyoruz. Belediye ve il özel idarelerindeki taşeronlarla ilgili de aradan firmaları kaldırıyoruz ve belediye iştiraklerinde, belediye iktisadi teşekküllerinde daimi istihdamlarını sağlıyoruz."