ÇAYIRHAN ŞUBEMİZİN 11. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
< Geri

Çayırhan Şubemizin 11. Olağan Genel Kurulunu, 25 Kasım 2017 tarihinde Çayırhan Park Termik Otelinin Gökdelen Misafirhanesi toplantı salonunda gerçekleştirdik. Genel Kurula; Genel Başkanımız Mustafa Şahin’in yanı sıra, merkez yönetim kurulu üyelerimiz, şube başkanlarımız, işveren ve siyasi partilerin temsilcileri ile delegeler katıldı.

Genel Başkanımız Mustafa Şahin aynı zamanda divan başkanlığına seçildiği genel kurula yaptığı konuşmasında Türkiye’nin ekonomi ve terör konularında karşılaşılan sıkıntılar nedeniyle zor bir dönemden geçtiğini söyledi.

24 Kasım günü Mısır’ın Sina Yarımadasında, cuma namazında esnasında meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybeden 309 kişiyi rahmetle anarak, terör suçu işleyenleri ve destekleyenleri kınadı.

Terörün dili, ırkı, yurdu, dini ve mezhebi olmadığını, teröristin her yerde terörist olduğunu söyledi. Hayatını kaybeden insanlara ve yıkılan ailelere üzülmemenin elde olmadığını ifade eden Şahin, “İnşallah devletimiz bir an evvel terörün üstesinden gelir” dedi. Teröristlerin ve terörü destekleyen dış güçlerin bölge insanlarını kullandıklarını, birbirlerine düşürdüklerini belirtti ve bu duruma karşı herkesin uyanık olması, kendisini kullandırmaması gerektiğini söyledi. Suriye ve Irak’ta yapılanların Türkiye ve İran’da da yapılmak istendiğini, ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük bir devlet olduğunu, Milletin birlik ve beraberliği sayesinde ülkemiz üzerinde oynanan oyunların hiçbir zaman başarılı olamayacağını ifade etti. Bunun için hep birlikte mücadele edeceğiz dedi.

Genel Başkanımız Mustafa Şahin, delegelere seslenerek teşkilatın başarısı için her gayretin gösterildiğini söyledi ve Çayırhan’ın toplu sözleşme sürecinin farklı bir süreçten geçtiğini ifade etti. Orada yaşanan sıkıntının sebebinin sendika ya da işçi kaynaklı olmadığını ifade ederek, kömür yoksa baca tütmüyorsa yetkililerin çözümü sıkıntıları yaşatanlarda araması gerektiğini söyledi. İşçinin, işverene para kazandırdığını ve ekmeklerinden kesinti yapılamayacağını söyledi. İşverene seslenerek; “sözleşmeyi hakemden çekelim, kendimiz yapalım” çağrısında bulundu.     

Taşeron sorunu ile ilgili verilen sözlerin üzerinden iki yıl geçtiğini, kısa bir süre önce Hükümetin yinelediği ve bu yılsonuna kadar sorunun çözüleceğine dair taahhütlerde bulunduğunu hatırlatarak, yapılan çalışmaların çalışan kesimle paylaşılması ve diyalog içerisinde yürütülmesi gerektiğini dile getirdi. Şahin, eskisinden daha kötü olacak, taşeronu aratacak bir uygulamanın anlamı olmayacağını ve böyle bir düzenlemenin getirilmemesi gerektiğini söyledi.    

Vergi dilimleri nedeniyle ücretlerden yapılan kesintilerin yüksek olduğunu kaydetti ve oranların düşürülmesini istedi. İşçinin yılbaşında aldığı ücreti yılsonunda da alması gerektiğini söyledi. Sendikaların talep müesseseleri olduğunu, işçinin evine ekmek götürmesi gerektiğini ve bu taleplerin haklı talepler olduğunu dile getirdi.   

Şahin konuşmasına şu sözlerle son verdi: “Allah, başta ülkemiz ve daha sonra çalışma hayatı ile ilgili konularda sendikamız içinde birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Bu genel kurulumuzun tüm sonuçlarıyla teşkilatımıza ve sizlere hayırlar getirmesini diliyor, sizleri şahsım ve kurullarım adına tekrar en derin saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

Genel Kurula konuşan Çayırhan Şube Başkanımız Sinan Türkel, konuşmasına öğretmenler gününü kutlayarak başladı. “Birlik ve beraberliğimizi bozmak için içimizdeki hainler, darbe girişimine kalktılar” diyerek, 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı. Tüm terör saldırılarını kınadı ve Şehitlerimiz ve iş kazalarında hayatını kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet diledi.

Ülkemizin karşı karşıya olduğu, terör olaylarının yanı sıra, sınırlarımızda yaşanan savaşlara, Suriyeli göçmenlerin getirdiği ekonomik zorluklara ve son günlerde yaşanan döviz ve enflasyondaki artış gibi genel ekonomik konulara değindi. Tüm bu zorlukların geçim üzerindeki olumsuz etkilerini anlattı ve bedeli her zamanki gibi çalışanların ödediğini belirtti.

Taşeron işçiliği konusunda Hükümetin taahhütlerini hatırlattı ve Sarıyar ve Yenice HES’de çalışan taşeron işçilerinin de umutla hayırlı haberler beklediğini ifade etti. Konuyu yakından takip ettiklerini ve umutların boşa çıkmamasını umduklarını söyledi. Sözleşmenin hakemde olmasının nedeninin işçiyle ilgili olmadığını, asıl meselenin santrale yetecek kömür çıkarılamaması ve düşük kalorili kömür olduğunu dile getirdi. “Hakemdeki sözleşmenin en iyi şekilde sonuçlanması için başkanlarımızla birlikte çalışacağız ve her zaman olduğu gibi elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi.   

Yapılan diğer konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Seçim sonuçlarına göre, Çayırhan Şube Başkanlığını görevini yeniden seçilen Sinan Türkel üstlendi.   

Çayırhan Şube Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarına ise önümüzdeki dört yıllık süre için aşağıda isimleri yer alan arkadaşlarımız seçildi.

Kendilerini tebrik ediyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz. Çayırhan Şube Genel Kurulu’nun tüm çalışma hayatına ve TES-İŞ camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.    


Çayırhan Şube Yönetim Kurulu:

Şube Başkanı, Sinan Türkel

Şube Sekreteri, Aslan Lokumcu

Şube Mali Sekreteri, Hüseyin Aydınlıoğlu

Şube Teşkilat Sekreteri, Muhsin Ertem

Şube Eğitim Sekreteri, Abdullah Çelik

 

Denetim Kurulu:

Hasan PEHLİVAN

Turgay ÇELİK

Kürşat KARABULUT

 

Disiplin Kurulu Üyeleri:

İbrahim BAYRAKTAR

Ertunç OLKUN

Vural GÜLDİKER