ESKİŞEHİR ŞUBEMİZİN 11. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
< Geri

Eskişehir Şubemizin 11. Olağan Genel Kurulunu 12 Kasım 2017 tarihinde Eskişehir Divan Otel toplantı salonunda gerçekleştirdik.

Genel Kurula Genel Başkanımız Mustafa Şahin’in yanı sıra merkez yönetim kurulu üyelerimiz, şube başkanlarımız, işveren ve siyasi partilerin temsilcileri ile delegeler katıldı.

Genel Başkanımız Mustafa Şahin Divan Başkanı seçildiği Genel Kurula yaptığı konuşmasına Cumhuriyetimizin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 79. yıldönümünde minnet ve rahmetle anarak başladı.  Ülkemizin hem dışarıda hem içeride karşı karşıya olduğu sorunları anlattı. Çok çeşitli terör örgütlerine karşı verilen mücadeleyi, Suriye ve Irak’ta yaşanan savaşın ülkemize etkilerini değerlendirdi. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin büyük bir devlet olduğunu ve bu çapulculara, bu örgütlere asla fırsat vermeyeceğini ifade etti. Ülkemize dost görünen ancak terör örgütlerine sürekli yardım eden ve silah veren ülkeleri kınadı. Bu yaklaşımda olan Avrupa ülkeleri ve diğerlerine “dostsak, dost kalalım yoksa biz de ona göre gardımızı alalım” şeklinde seslenen Şahin “Bu ülkeleri kınamanın ötesinde içimden gelenleri söylemeye terbiyem müsaade etmez” dedi. Ülkemizin bir an evvel huzura ve refaha kavuşmasını diledi.

TES-İŞ’in tabandan tavana tüm teşkilatı ile örgütlenmek için çalıştığını kaydeden Şahin, özelleştirmeler ve taşeron işçiliğine rağmen üye sayısının korunduğunu ve TES-İŞ’in şu anda enerji iş kolunda çalışanlar arasında %25 civarında örgütlü konumda bulunduğunu söyledi.

Yüzdelik oranına bakıldığında en yüksek oranın TES-İŞ’te olduğunu, ancak bunun yeterli olmadığını kaydetti ve şube başkanlarına seslenerek “Hepiniz buradasınız örgütlenmeye önem vereceğiz” dedi. Eskişehir Şubesinin belli bir sayıya ulaştığını ve üye sayısını artırmaya devam edeceğini söyledi.  Enerji işkolunda işveren yanlısı sendikalara izin verilmeyeceğini, sendikacılığın ancak mücadeleyle, işçinin hak ve huzurunu gerektiğinde hükümet edenlere veya özel sektörse karşı dik durarak yerine getirilebileceğini belirtti.  

Çerçeve protokolüne de değinen Genel Başkanımız Mustafa Şahin, Türk iş Genel Başkanının katkılarını ve TES-İŞ’in sürece aktif katılımını anlattı.  Sözde sendikaların aksine, TÜRK-İŞ ve üyesi sendikaların mücadele ederek ilerlediğini ifade etti. “Yapamayacağımızı söz vermeyiz ama söz verince de yaparız” diyen Şahin, boş lafa kanmayacaklarını, toplu sözleşmelerle ilgili çalışmaların kesintisiz bir şekilde devam ettiğini belirtti. Kamu toplu iş sözleşmeleri sürecinde bakanlıklar düzeyinde sürdürülen müzakereler ve büyük çaba sarf edilerek aşılan zorluklar hakkında bilgi verdi.

Taşeron işçiliği konusunda, TÜRK-İŞ ile birlikte yürütülen çalışmaları ve hükümetin verdiği sözleri anlatan Şahin, bu konuda karşılaşılabilecek sıkıntılara değindi. Eski taşeron sistemini aratacak bir sistem getirilmemesi gerektiğinin altını çizdi.  

Eskişehir Şube Başkanımız Ünal Dar ise aşağıdaki şekilde bir açılış konuşması yaptı:

“Sendikamız Türkiye’nin en büyük ve güçlü sivil toplum örgütlerinden birisidir.

Ülkemizin değişen dünya coğrafyasındaki stratejik konumu; içten ve dıştan saldırılarla mücadele etmekle geçmektedir. Yaşanan süreçte iç ve dış düşmanlara karşı halkımız ve çalışanlar kesim, bu vatanın bölünemeyeceği gerçeğini geçtiğimiz 15 Temmuz sürecinde göstermiştir. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik ve bütünlüğünün bekçisi, ülkemizin ve parlamenter sistemin yılmaz savunucularıyız... Ülkemizin her zamankinden daha güçlü, birlik ve bütünlüğe ihtiyacı olduğu bir dönemdeyiz…

Sendikacılık yapıyorsak eğer, bizler işçinin sofrasındaki ekmekten de sorumlusuyuz. Bizler sizlerin temsilcisiyiz diyorsak, sizlerin onur dolu yaşamınızdan da sorumluyuz. Sizlerin böylesi yaşamsal ve insani haklarınızı hayata geçirmeniz için hiçbir şekilde gözü kapalı davranamayız…

Eskişehir OEDAŞ, DSİ ve EÜAŞ’da yeni üyelerimizi ailemizin yeni bireyleri olarak aramıza kattık... 2015 yılı sonunda Genel Başkanımız Sayın; Mustafa ŞAHİN önderliğinde Genel Merkezimizin katkıları ile örgütlenme süreci başlattık… Şubat 2017’de tekrar özelleştirmeye çıkarılan OEDAŞ’ı Zorlu Enerji Grubu devir aldı. 1 Mart 2017 yılı itibariyle sendikamız ile OEDAŞ arasında bağıtlanan 2. Dönem Toplu İş Sözleşmemiz 28.02.2019 tarihine kadar imzalandı.

Bu süreçte Zorlu Enerji Yönetim Kurulunun içten ve insan odaklı anlayışları karşısında kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Yine bu süreçte bizlere desteğini içtenlikle sunan Genel Başkanımız Sayın; Mustafa ŞAHİN’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz…

Diğer taraftan… Şubemize bağlı DSİ ve EÜAŞ’ de çalışan taşeron arkadaşlarımızı Sendikamıza üye yaparak ilk adımı attık. Şimdi tek isteğimiz bu arkadaşlarımızın işyerlerimizde kalıcı bir şekilde çalışmalarının sağlanmasıdır.”

Yapılan diğer konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Seçim sonuçlarına göre Eskişehir Şube Başkanlığını görevini bir kez daha Ünal Dar üstlendi.  

Eskişehir Şube Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarına ise önümüzdeki dört yıllık süre için aşağıda isimleri yer alan arkadaşlarımız seçildi.

Kendilerini tebrik ediyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz. Eskişehir Şube Genel Kurulu’nun tüm çalışma hayatına ve TES-İŞ camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.    

 

Eskişehir Şube Yönetim Kurulu:

Şube Başkanı, Ünal Dar

Şube Sekreteri, Eyüp Sabri Tiftikçi

Şube Mali Sekreteri, Gürkan Süer

Şube Teşkilat Sekreteri, Ekrem Yunak

Şube Eğitim Sekreteri, Ednan Taşlık


Denetim Kurulu:

Türker Güven

Hüseryin Sarıtaş

Adem Balgan


Disiplin Kurulu Üyeleri:

Mustafa Atalay

Emre Özyılmaz

Harun Sekmen