BURSA ŞUBEMİZİN 11.OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
< Geri

Bursa Şubemizin 11. Olağan Genel Kurulunu 11 Kasım 2017 tarihinde Bursa Almira Otel toplantı salonunda gerçekleştirdik. Genel Kurula; Genel Başkanımız Mustafa Şahin’in yanı sıra merkez yönetim kurulu üyelerimiz, şube başkanlarımız, işveren ve siyasi partilerin temsilcileri ile delegeler katıldı.

 

Başkanımız Mustafa Şahin aynı zamanda divan başkanlığına seçildiği genel kurula yaptığı konuşmasına Cumhuriyetimizin Kurucu önderi Mustafa kemal Atatürk’ü vefatının 79. Yılında minnet ve rahmetle anarak başladı. Şehitlerimize rahmet ve hayattaki gazilerimize sıhhatli ömürler diledi.

 

Toplu sözleşme süreçlerinde T.C. Enerji Bakanlığı, T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında ve bakanlar düzeyinde yürütülen müzakereleri anlattı. Bakan değişiklikleri nedeniyle sıkıntıların yeniden anlatılması gerektiğini ve zorlu bir müzakere sürecinin sonucunda TES-İŞ’in kazanım elde ederek sözleşmeleri bağıtlandığını söyledi. TÜRK-İŞ tarafından imzalanan kamu toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolünün iyi bir protokol olduğunu ifade ederek; başta TÜRK-İŞ Genel Başkanı olmak üzere, Koordinasyon Kurulunda emeği geçen tüm sendika başkanlarına teşekkür etti.  TES-İŞ’in de çerçeve protokolü ile ilgili hazırlık çalışmalarına elinden gelen katkıyı sunduğunu anlattı.

 

Çerçeve protokol dışında sektörel anlamda var olan başka sıkıntılara, ücretler üzerindeki baskı ve diğer zorluklara rağmen çözüm elde edilebilmesi için verilen mücadeleler hakkında bilgi verdi. Müsteşarlıklar ve Genel Müdürlükler nezdinde yapılan müzakereleri anlattı, sorunların çözümüne katkıda bulunan Müsteşar ve Genel Müdürlere teşekkür etti.   İş barışının ve huzurun önemine değinen Şahin, işçinin talepleri, eşit ve adil ücret gibi konular gündeme geldiğinde “Devleti mi batıracaksınız?” dendiğini böyle gibi bir anlayışın doğru olmadığını ifade etti.

 

Genel Başkanımız Mustafa Şahin, ücret dengesizliği ve kademe derece terfileri konusunda bakanın verdiği sözlerin takipçisi olacağını ve bakım tazminatının artırılabilmesi için çalışmaların devam edeceğini belirtti. Sözleşmelerde aksayan yönlerin bir sonraki sözleşmede yeniden değerlendirileceğini söyledi. Enerji işçisinin aldığından fazlasını hak ettiğine inandığını ifade eden Şahin genel kurulun Teşkilata hayırlı sonuçlar getirmesini diledi.

 

Genel Kurula konuşan Bursa Şube Başkanı Ali İhsan Ensarioğlu ise şunları söyledi:

 

“Seçildiğimiz 10. Olağan Genel Kurulunda konuşmamın en son cümlesini hiç unutmam. Şöyleydi: “Eğer bu yüce genel kurul delegasyonu bizlere görev tevdi ederse şayet, Hazreti Mevlana’nın sözü, yeminimiz ve onur sözümüzdür. Yani, olduğumuz gibi görüneceğiz, göründüğümüz gibi olacağız. Bu insani temel felsefesini şiar edinerek; vicdani, ahlaki sorumluluk ve kararlılıkla Genel Merkezimizle organik-hiyerarşik ve hukuksal diyalog içinde olarak yanlışların karşısında kararlılıkla duracak; ne sermaye düşmanlığı, ne de emekçi ve emek düşmanlığı yapmadan bugüne kadar olduğu gibi yine aynı şevk ve heyecanla görevimizi ifa etmeye gayret edeceğiz. Üyelerimizin temsiliyeti ve hukuklarının korunması öncelikli varlık nedenimizdir. “

 

Saygıdeğer katılımcılar, değerli delegasyon; Üyelerimize karşı olan sorumluluğumuzun bilincinde olup, yasalardan ve sözleşmelerden doğan haklarını korumak ve güven duygusunu esas alarak geleceğe duygu birliği içerisinde bakmak gerekir. Bugünkü kongremizde pek ender rastlanan; 10. Olağan Kongrede görev tevdi edilen yönetimin, güven duyularak 11. Olağan kongrede şahsıma ve yönetim kuruluna tüm teşkilatlarımızın konsensüsle görev tevdi etmesinde en büyük paye sahibi siz değerli delegeler ve saygıdeğer abim Şube Başkanım kadim dostum Sayın Besim Mestan Beyefendi’ye şükranlarımı sunarım. Sayın şube başkanımla 2010 yılında 9. Olağan Kongrede yolumuz; her ne kadar o günkü koşullarda birbirimize rakip olsak da, abi-kardeşlik hukukuyla, bu güne kadar dostluk içerisinde devam etmiştir. Mevla’m bizlere ömür verdiği sürece kesintisiz devam edecektir…

 

Anadolu ozanı efsane üstat Neşet Ertaş’ın “Gönül Dağı” türküsünde söylediği gibi gönülden gönüle giden bir yol vardır. Temsil ve mesuliyetiyle onur duyduğumuz paydaşlarımızla gönül köprülerini genişleterek devam edeceğiz..

 

Siz değerli katılımcılara en derin saygılarımı sunarım…”

 

Yapılan diğer konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Seçim sonuçlarına göre, Bursa Şube Başkanlığını görevini Ali İhsan Ensarioğlu üstlendi.  

 

Bursa Şube Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarına ise önümüzdeki dört yıllık süre için aşağıda isimleri yer alan arkadaşlarımız seçildi.

 

Kendilerini tebrik ediyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz. Bursa Şube Genel Kurulu’nun tüm çalışma hayatına ve TES-İŞ camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.    

 

 

Bursa Şube Yönetim Kurulu:


Şube Başkanı, Ali İhsan Ensarioğlu

Şube Sekreteri, Y. Fikret Mumcu

Şube Mali Sekreteri, Hüseyin Civelek

Şube Teşkilat Sekreteri, M. Kamil Yurtseven

Şube Eğitim Sekreteri, Selçuk Aslan

 

Denetim Kurulu:

Levent Vurucu
Mustafa Beyhan
İbrahim Aktuğ

Disiplin Kurulu Üyeleri:

Nevzat Aslıyüksek
Mehmet Saraçoğlu
Ünal Kabaç