YATAĞAN ŞUBEMİZİN 10. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
< Geri

Yatağan Şubemizin 10. Olağan Genel Kurulunu, 28 Ekim 2017 tarihinde Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Sosyal Tesisleri Enerji Direktörlüğü Salonunda gerçekleştirdik.

Genel Başkanımız Mustafa Şahin’in katıldığı ve Divan Başkanı seçildiği Genel Kurula; TES-İŞ Genel Başkan Yardımcılarımız Ferudun Yükselir ve Ersin Akma, Genel Sekreterimiz Rıfat Pakkan, Genel Mali Sekreterimiz Sedat Çokol, Genel Mevzuat Sekreterimiz İsmail Bingöl, Genel eğitim Sekreterimiz Metin Durdu, Şube Başkanlarımız İrfan Kabaloğlu, Mustafa Kılıç, Dural Karakoç, Fatih Tülek, Mustafa Aydın, Necdet Özbay, Sinan Türkel, Zeki Şişko, Osman Korkmaz, Adem Aşıkkutlu, Hüseyin Ozil, Muharrem Ekim, Hüseyin İnal, Hasan Aydın, Behçet Şenbilir, Nakif Yılmaz, Bedri Demiraslan ve Murat Saraçoğlu, Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Ersin Alpay, AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Enerji Direktörü Serdar Toprak, Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kuzu, Maden-İş Şube Başkanı Osman İlhan, çevre illerin sendika başkanları, siyasiler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve delegeler katıldı.

Genel Başkanımız Mustafa Şahin Genel Kurula yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin içinden geçtiği kritik süreci, ülke sınırları içerisinde ve dışarısında yaşanan zorlukları ve sendikaların gündeminde olan sorunları anlattı.

Terörü, teröre destek veren ve terör örgütlerine silah satan ülkeleri kınadı. Türkiye’nin bu koşullar altında din, dil, ırk, mezhep gibi tüm farklılıkları bir kenara bırakması ve milli bir duruş sergileyerek mutlaka birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Genel Kurulda Yatağan Şubemizin geçmişte yaptığı eylemleri ve sendikal faaliyetlerini anlatan bir sunum izletildi. Yatağan Şubemizin özelleştirmeler ve sonrasında yaşadığı sıkıntıları ve direniş mücadelesini hatırlatan kısa slayt ve video sunumu duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.    

Genel Kurula Konuşan Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik; Türkiye’deki işsizler ordusunun giderek büyüdüğünü, yoksulluğun dayanılmaz hale geldiğini ve sendikal özgürlüklere karşı saldırıların arttığını söyledi. Erçelik, 16 Eylül 2013 tarihinde Yatağan Termik Santralinin önünde başlayan, TÜRK-İŞ, Kızılay ve Özelleştirme İdaresinin önünde devam eden, 447 gün süren yatağan işçisinin direniş hikâyesini anlattı. Devam eden toplu sözleşme süreciyle ilgili olarak, tıkanma olursa botları giyip santrali boşaltacaklarını söyledi. Erçelik konuşmasını; “bizler her zaman ekmeğimizi, hakkımızı savunduk. Türkiye işçi sınıfı çok çile çekti. Bizler bu mücadele sırasında cop yedik, gaz yedik, biber gazı yedik, dayak yedik ama yılmadık. Siyaset yapmadık. Kaybeden Yatağan oldu. Biz elimizden gelen mücadeleyi verdik. Direniş çadırı 447 gün boyunca santralin önünde kaldı. Genel Kurulumuza katılan herkese, işçi arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Gerekirse her zaman direnişe varız, Genel Kurulumuz vatana millete ve hepimize hayırlı olsun.” diyerek sonlandırdı.

Genel Kurula hitap eden Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık şunları söyledi: “Sizler işçi sınıfının mücadelesini Türkiye ve dünyaya duyurdunuz. Onurla gururla haklarınızı savundunuz. Bizler her zaman yanınızda olduk. Sizlerle gurur duyuyoruz. Ne var ki tüm mücadeleler, Cumhuriyet sayesinde Mustafa Kemal Atatürk sayesinde oluyor. Kırgınlığı küskünlüğü bırakıp, birlik olup Cumhuriyetimizi koruyalım.”

Diğer bir konuşmacı olan Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Osman İlhan ise Yatağan Enerji işçisiyle birlikte yürütülen direniş mücadelesi hakkında konuştu. “Yatağan’da enerji ve maden sendikaları genel kurul yapabiliyorsa bu birlikte verilen mücadelenin sonucudur” diyen İlhan, TES-İŞ Yatağan Şubesinin genel kurul kararlarının aynı zamanda maden işçisinin de kararları olacağını söyledi.

Yapılan diğer konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Yeniden seçilen Fatih Erçelik bir kez daha Yatağan Şube Başkanlığı görevini üstlendi.

Yatağan Şube Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarına ise önümüzdeki dört yıllık süre için aşağıda isimleri yer alan arkadaşlarımız seçildi.

Kendilerini tebrik ediyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz. Yatağan Şube Genel Kurulunun tüm çalışma hayatına ve TES-İŞ camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.    

Yatağan Şube Yönetim Kurulu:

Şube Başkanı, Fatih Erçelik

Şube Sekreteri, Mustafa Koçak

Şube Mali Sekreteri, Kemal Özcan

Şube Teşkilat Sekreteri, Güvenç Tünay

Şube Eğitim Sekreteri, İlkay Gümüş

Denetim Kurulu:

Harun Bircan

Yusuf Keleş

Özgür Demir

Disiplin Kurulu Üyeleri:

Uğur Kılıç,

Günay Kılıç,

 

Sinan Yılmaz