GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA ŞAHİN ALMANYA ENERJİ MADEN ve KİMYA İŞÇİLERİ SENDİKASI - IGBCE'NİN GENEL KURULUNA KATILDI
< Geri

Aynı zamanda dünyada 50 milyon işçiyi temsil eden IndustriALL Küresel Sendikasının yönetim Kurulu üyesi olan Genel Başkanımız Mustafa Sahin Almanya Enerji Maden ve Kimya İşçileri Sendikası- IGBCE'nin 8-11 Ekim 2017 tarihleri arasında Hannover'de gerçekleştirilen 6. Olağan Genel Kuruluna katıldı.

 

TES-İŞ’in uluslararası üst kuruluşlarından birisi olan Industriall Avrupa  ve IGBCE Sendikasının Genel Başkanı olan Michael Vassiliadis'in açılış konuşmasında ve Genel Kurulun devam eden bölümlerinde dijitalleşme, teknolojik değişimler, ekonomik gelişmeler, çalışma hayatında yaşanan sorunlar ve yükselen siyasi eğilimler tartışıldı. 

 

Sendikanın "Biz Demokrasiyiz" temalı yeni marşının tanıtıldığı Genel Kurulda “iş sağlığı güvenliği”, “esnek çalışma”, “eğitim”, “hayat boyu eğitim”, “iş güvencesi”, “kısa sureli iş sözleşmeleri”, “geçici iş sözleşmeleri” gibi çalışma hayatına ilişkin konular, sendikaların talepleri ve karşı karşıya olduğu sorunlar görüşüldü.

 

İşsizliği önlemek için yeni işler yaratılması,  Avrupa'da önem arz eden “yaşlı bakımı” başta olmak üzere sosyal güvenlikle ilgili sorunlar, “ücrette adalet”, zengin ile fakir arasında makasın açılması, “cinsiyet eşitliği” gündeme gelen diğer konular arasında yer aldı. 

 

Çalışma koşullarına ilişkin konuların yanı sıra; Almanya'da mülteci ve göçmenlerin durumu, aşırı sağın yükselişi, demokrasi karşıtı eğilimler ve Avrupa Birliğinin geleceği gibi siyasi konular gündeme alındı. 

 

Genel Kurulda yapılan konuşmalarda, IGBCE Sendikasının doksan dokuz ülkeden çok farklı etnik kökenlere sahip üyelerinin bulunduğu ve bunun  büyük bir zenginlik olarak benimsendiği dile getirildi. Özellikle ırkçılığa karşı durmak gerektiği ve son seçimlerde oylarını artıran aşırı sağ partiye Almanya'da ihtiyaç olmadığı ifade edildi. 

 

Kongre esnasında Genel Başkanımız Mustafa Şahin IGBCE Sendikası Genel Başkanı Michael Vasiliadis, Industriall Küresel ve Avrupa Sendikalarının Genel Sekreterleri Valter Sanches ve Luc Triangle ile sendikal işbirliğinin geliştirilmesi konusunda ikili görüşmeler yaptı.

 

Genel Kurula hitaben bir konuşma yapan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, yaşanan facianın ardından Soma'da inşa edilen halk eğitim merkezine katkılarından ve sonrasında devam eden eğitim desteğinden dolayı IGBCE Sendikasına ve Michael Vassiliadis'e teşekkür etti.