TOPLU SÖZLEŞMELER İÇİN İLK İMZALAR ATILDI
< Geri

TOPLU SÖZLEŞMELER, TES-İŞ GENEL MERKEZİNDE ATILAN İLK İMZALARLA BAŞLADI

 

Sendikamızın örgütlü olduğu TEİAŞ, DSİ, TEDAŞ, EÜAŞ, İller Bankası, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Merkez Teşkilatı ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ve TETAŞ işyerlerinde bağıtlanacak toplu iş sözleşmeleri için görüşmeler 20 Haziran 2017 tarihinde TES-İŞ Genel Merkezinde gerçekleştirilen açılış ve imza töreni ile başladı.

TES-İŞ tarafından verilen iftar yemeğinin ardından başlayan toplantıya, TES-İŞ Genel Başkanı Mustafa Şahin ve Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra; Kamu-İş Genel Sekreteri Erhan Polat, TEİAŞ Genel Müdürü Abdullah Atalay, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Ergün Üzücek, TEDAŞ Genel Müdürü Halil İbrahim Leventoğlu, EÜAŞ Genel Müdürü Nevzat Şatıroğlu, İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Merkez Teşkilatı ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr Oğuz Can, TETAŞ genel Müdürü M. Feridun Alak, söz konusu kurumların genel müdür yardımcıları ve temsilcileri katıldı.

Genel Başkanımız Mustafa Şahin iş kazası nedeniyle hayatını henüz kaybeden Murat Pektaş ve diğer iş kazası şehitleri anarak başladığı açılış konuşmasına, TES-İŞ’in 1963 yılından bu yana enerji, su ve gaz iş kolunda faaliyet gösterdiğini ifade ederek devam etti. TES-İŞ’in iş yerinde barış ve huzuru gözeterek sorunları öncelikle masada çözmeyi hedeflediğini vurguladı.

Kamu kesimi toplu iş sözleşmeleri için çerçeve protokolünü oluşturmak amacıyla TÜRK-İŞ Koordinasyon Kurulu’nun çalışmalarını sürdürdüğünü, çerçeve protokolün belirlenmesinin ardından TES-İŞ’in de sözleşmelerini tamamlayacağını belirtti.

Enerji iş kolunun tehlikeli bir iş kolu olduğunu söyleyen Şahin, sıkıntıların bulunduğunu ve toplu sözleşme sürecinde bu sorunların masaya yatırılacağını kaydetti. Kurumlarda işçi ile memur arasında eşitlik ve adaletin sağlanması gerektiğini söyledi. Direklerin üzerinde çalışan işçilerin orada bulunan memurların aksine yüksek gerilim tazminatı alamamasını, lojmanda yan yana oturan memur ve işçi arasında kdv indirimi uygulaması nedeniyle farklılıkların oluşmasını sorunlar arasında yer alan bazı  örnekler olarak gösterdi.

Çalışanların bu ve benzeri haklı taleplerini masaya yatıracaklarını dile getiren Şahin, toplu sözleşmelerde bunlara çözüm arayacaklarını söyledi. Şahin, toplu sözleşmenin çalışanlara, TES-İŞ üyelerine ve ülkemize hayırlı sonuçlar getirmesini diledi.

Şahin'in ardından bir konuşma yapan Kamu-İş Genel Sekreteri Erhan Polat, bu toplantının bir açılış ve başlangıç toplantısı olduğunu, sendikaların yapılması gereken değişiklik talepleri bulunduğunu ve bu talepleri değerlendireceklerini söyledi.

Bazı sıkıntıların geçen dönem çözüldüğünü, diğerlerinin ise sonraya bırakıldığını vurguladı. İşverenlerin de toplu sözleşmelerin uygulanmasından kaynaklı bazı sıkıntıları olduğunu, TES-İŞ sendikasından bu konularda destek bekleyeceklerini söyledi.

Bu güne kadar sürdürdüğü sendikal anlayış nedeniyle, TES-İŞ’e ve yönetim kuruluna teşekkür eden Polat, toplu sözleşmelerin her iki taraf ve ülke için hayırlı olmasını diledi.

Kamu-İş genel Sekreterinin ardından birer konuşma yapan ilgili kurumların genel müdürleri yapıcı, iyi niyetli, iş barışını ve iki tarafın da haklarını koruyan, adil bir sözleşme ile sürecin tamamlanmasını temenni ettiklerini dile getirdiler.

Toplantı ilk görüşme tutanaklarının imzalanması ile sona erdi.